Bębny napędowe

Bębny przenośników taśmowych służą do zwrotu taśmy, napędzania i napinania. Bębny zwrotne służą do zwrotu taśmy przy końcu przenośnika. Bębny napinające służą do odpowiedniego napięcia taśmy, przez co taśma biegnie prawidłowo, nie schodzi na boki i nie powoduje znacznych przewisów pomiędzy zestawami krążnikowymi. Bębny napędowe wyposażone w jednostkę napędową służą do napędzania taśmociągu. Moc napędu, średnicę i rodzaj powierzchni bębna napędowego dobiera się w zależności od długości przenośnika, rodzaju taśmy, rodzaju przenoszonego urobku oraz kąta nachylenia przenośnika itp. Bębny można oklejać okładzinami gumowymi: gładkimi, jodełkowymi, karo, kratowymi.

Należy pamiętać, że bęben napędowy jest tak naprawdę najważniejszą jednostką przenośnika. Odpowiedni dobór bębna napędowego procentuje w przyszłości dobrą eksploatacją taśmy. Średnica bębnów istotnie wpływa na trwałość taśmy. Dopuszczalne średnice bębnów są tak określone, aby naprężenia w wielowarstwowym rdzeniu taśmy tkaninowej przy zginaniu na bębnie nie przekraczały wartości krytycznych po których taśma zostanie zniszczona i ulegnie rozwarstwieniu oraz spękaniu na okładkach nożnej i bieżnej jak i w przypadku taśmy progowej pękaniu i uszkodzeniu progów.
Produkujemy różnego rodzaju bębny napędowe z wałem spawanym oraz pierścieni rozprężno-zaciskowych.
Stosujemy oprawy żeliwne tandardowe typu SNH zewnętrzne dwudzielne oraz opraw wewnętrzne TTP/TKP.
Wykonujemy również bębny z innymi oprawami zaproponowanymi przez klienta.
Bębny napędowe wykonujemy w wersji toczonej gładkiej jak i z powierzchnią gumową – tzw ogumowane na zimno lub  wulkanizowanie na gorąco.


W celu złożenia zamówienia lub przesłania zapytania ofertowego prosimy o kontakt biurem: biurostelmar@vp.pl